Uwaga tajniak! Zobacz, na jakie samochody trzeba uważać

radar

Fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów – tak twierdzi Wiesław Chmielewski z Koszalina. Złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwstawiając się okradaniu obywateli przez radary drogowe.

Wiesław Chmielewski, były oficer radiolokacji wojskowej z Koszalina, przeciwstawia prawu o fotoradarach fizyczne prawo zwane efektem Dopplera. Złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na „okradanie obywateli przez radary drogowe”.

 

Pan Wiesław skończył Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną w Jeleniej Górze ze specjalnością radiolokacja. Potem był m.in. dowódcą wojskowej stacji radiolokacyjnej. Jako fachowiec nie może spokojnie patrzeć, co z urządzeniami tego rodzaju wyczyniają strażnicy miejscy. Tym bardziej że dwa lata temu sam padł ich ofiarą w Reblinie pod Słupskiem. Nie przyjął mandatu i odwołał się do sądu. Powoływał się na prawa fizyczne i przegrał. Dlatego złożył skargę do RPO.

Utrzymuje m.in., że każdy radar emitując fale radiowe w stronę samochodu i mierząc czas ich odbicia, mierzy de facto dwie prędkości: prędkość pojazdu i prędkość obrotową kół. „Następnie sztab wyrafinowanych oszustów obrabia materiał (…) i tak łoją wystraszonych obywateli tego kraju. Trzeba jak najszybciej zakazać tych praktyk, bo w tym interesie bierze udział policja, straż miejsko – gminna, jak też „właściciele” tych wynalazków, którzy zbierają po 80 złotych od mandatu” – pisze pan Waldemar do RPO.

 

Zdaniem byłego oficera, zafałszowania pomiarów radarowych mogą wynikać także z niewłaściwego kąta ustawienia urządzenia. Twierdzi, że w dopplerowskim pomiarze prędkości (czyli radarowym) ów kąt odgrywa zasadniczą rolę i np. 45-stopniowe odchylenie od osi ruchu badanego pojazdu powoduje błąd pomiaru w granicach aż 70 procent.

 

– Ten kąt jest uwzględniany w trwałych fotoradarach, ale te przenośne za każdym razem są ustawiane w innych miejscach i inaczej. Dlatego operatorzy tych urządzeń powinni mieć specjalne certyfikaty, wydawane przez jakieś instytucje państwowe – postuluje. Biuro RPO zwróciło się 4 października do Sądu Rejonowego w Słupsku o przesłanie materiałów ze sprawy koszalinianina.

Źródło: www.gk24.pl

 

2 komentarze do “Uwaga tajniak! Zobacz, na jakie samochody trzeba uważać”

  1. Pingback: Buy golden Teacher mushroom online

Dodaj komentarz