Tworzą rowerową szkołę, żeby było bezpieczniej

rowerzyści

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego będzie za darmo szkolił nauczycieli z zasad ruchu drogowego, żeby ci mogli potem prowadzić lekcje z komunikacji donosi bydgoska Gazeta Wyborcza.

Rozpoczęła się budowa miasteczka komunikacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 28 na Kapuściskach. Identyczne działają już w Fordonie, na Osowej Górze i na Okolu. W całym regionie jest już 27 takich miejsc, gdzie dzieci będą mogły uczyć się zasad ruchu drogowego i zdawać egzamin na kartę rowerową.

 

Minidrogi z kostki brukowej, skrzyżowaniami i kładkami są finansowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

 

– Budujemy miasteczka komunikacyjne w ramach naszego zadania poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor WORD. – Jeśli dzieci szybko poznają zasady ruchu ulicznego, to potem wyrosną z nich nie tylko dobrzy rowerzyści, ale też świetni kierowcy – mówi dyrektor.

 

Egzaminy na kartę rowerową przeprowadzają szkoły.

 

– Niestety lekcje komunikacyjne przeprowadzają wuefiści, nauczyciele techniki czy innych przedmiotów, którzy rzadko mają kompetencje – mówi Kondrusiewicz. – Aby takie nauczanie było w pełni profesjonalne, z nowym rokiem szkolnym wyślemy do wszystkich szkół zaproszenia na szkolenie dla nauczycieli, którzy będą się zajmowali przygotowaniem i egzaminowaniem dzieci.

 

Z takich kursów na pewno skorzysta Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Kombatantów, gdzie lekcje komunikacyjne są obowiązkowe.

 

– Na boisku wygospodarowaliśmy miejsce na ścieżki i znaki drogowe. Zapraszamy na pogadanki policjantów z sekcji ruchu drogowego, a egzaminowaniem zajmuje nauczyciel techniki i informatyki, który ma wystarczająca wiedzę na temat ruchu drogowego. Wiem, że bardzo poważnie podchodzi do swego zadania. Zauważyłam, że nie stosuje żadnej taryfy ulgowej, bo często zdarza się, że dzieciom nie udaje się zdać takiego egzaminu i po roku muszą podejść do niego po raz drugi – mówi Lukrecja Trzemżalska, dyrektorka SP nr 46.

 

O tym, że należy wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli przeprowadzanym przez WORD przypomni dyrektorom szkół Barbara Frohlich, zastępca dyrektora wydziału edukacji Urzędu Miejskiego. – Poinformujemy o tym dyrektorów szkół podczas narady przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Maciej Daszkiewicz, rzecznik policji, przypomina, że osoby niepełnoletnie muszą mieć kartę rowerową, jeśli chcą jeździć po ulicy. Do pierwszego egzaminu można przystąpić mając ukończone 10 lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

 

 

2 komentarze do “Tworzą rowerową szkołę, żeby było bezpieczniej”

  1. Pingback: web

  2. Pingback: ดูการ์ตูนออนไลน์

Dodaj komentarz