Szkoła Jazdy nr 7-8/2013 (91-92)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 07-08/2013 (91-92).

Wszystkie grzechy (byłego) wiceministra
Po sześciu latach pracy w resortach infrastruktury i transportu z posadą sekretarza stanu pożegnał się Tadeusz Jarmuziewicz. Jest to efekt ujawnienia serii jego poważnych wpadek. Decyzję podjął premier Donald Tusk.
Zmiany w resorcie
Po sześciu latach pracy w ministerstwach infrastruktury i transportu z posadą sekretarza stanu pożegnał się Tadeusz Jarmuziewicz. Zastąpił go szef podkarpackiej PO Zbigniew Rynasiewicz.
WORD przeciwko łapówkom
Bydgoski ośrodek wdraża właśnie System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Koordynatorem projektu jest jego pracownik Andrzej Libiszewski, który został także doradcą etycznym WORD-u.
Resort transportu znalazł winnych
Były wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz uważa, że ministerstwo nie popełniło żadnych błędów przy wprowadzaniu nowych zasad egzaminowania kandydatów na kierowców. To odpowiedź na pisma, które w marcu i kwietniu skierowała do resortu transportu rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
Zmiany czy trybunał?
Nie ustają słowa krytyki części zapisów w ustawie o kierujących. Jedni chcą wprowadzenia zmian, a inni skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
Jazda na wakacje!
Wielu z nas już niedługo spakuje do samochodu mniej lub bardziej potrzebne bagaże i wyruszy na podbój Europy. O czym trzeba pamiętać? Co należy z sobą wziąć? Czego się wystrzegać? Na co być gotowym? Sprawdźmy to.
Na filie WORD-ów nie ma pieniędzy
Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, pozwalająca na egzaminowanie na kategorie AM, A1, A2, A, B1 i B w mniejszych miastach, została 7 ogłoszona w Dzienniku Ustaw, weszła w życie 8 lipca.
Tysiąc elek na Warszawę!
Nie chodzi o efektowny tytuł. Chodzi o jakość naszego polskiego życia – pisze w swoim felietonie Eugeniusz Kubiś.
Nowe możliwości w zawodzie
Wraz z nową ustawą o kierujących pojazdami i rozporządzeniem z dnia 16 stycznia 2013 r. dotyczącym doskonalenia techniki jazdy zmieniły się zasady uzyskiwania uprawnień instruktora techniki jazdy. Dziś, aby je zdobyć, nie trzeba już być instruktorem nauki jazdy.
Na egzaminie ważne jest ubranie
Wakacje to wymarzony czas na podróże motocyklem. Sprawdzamy, jakie są szanse na uzyskanie dokumentu uprawniającego do jazdy ścigaczem.
Akademia Instruktora
Stowarzyszenie KIEROWCA.PL powołuje Akademię Instruktora mającą na celu przygotowanie merytoryczne kadry odpowiedzialnej za szkolenie instruktorów i wykładowców w ramach 3-dniowych warsztatów doskonalenia zawodowego.
Strategia wyróżniania (dyferencjacji)
Kolejna lekcja zarządzania dla właścicieli OSK.
Kij w mrowisko, czy wywoływanie wilka z lasu?
Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną zawarte we wniosku o wydanie prawa jazdy funkcjonuje od wielu lat. Dzięki wieloletniej praktyce uzyskało status słusznego i zasadnego. Niestety, w kontekście elektronicznego wniosku problem wkrótce może okazać się dość istotny.
Ocena swoich umiejętności
Liczba godzin zajęć praktycznych dla kategorii B nie może być mniejsza niż 30. Ale kursanci w większości przypadków chcieliby zdawać egzamin po 30 godzinach – nieważne, czy są już dobrze przygotowani.
Wewnętrzny na dwa sposoby
Czy egzamin wewnętrzny teoretyczny w OSK może być przeprowadzony bezpośrednio po zakończeniu szkolenia teoretycznego? – Tak, ale tylko wówczas, gdy szkolenie przeprowadzone było metodą e-learningową – tłumaczy resort.
Popyt i podaż
Problematyka poboru opłat za parkowanie pojazdów była już poruszana na łamach miesięcznika, jednak temat wraca i budzi szereg emocji w związku z prowadzonymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi uwolnienia ustawowo ustalonych stawek maksymalnych za godzinę postoju.
Niesłyszący w kłopocie
– Baza pytań egzaminacyjnych powinna być jawna, a czas odpowiedzi na pytania musi zostać wydłużony. Jeśli tak się nie stanie, osoby niesłyszące stracą możliwość zdobycia prawa jazdy – uważa Monika Folwarczny, instruktorka nauki jazdy i tłumaczka języka migowego.
Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mogą pracować
W rozporządzeniu określony został szczegółowy programy kursów, tryb postępowania w sprawie wydania i przedłużenia zezwolenia. Ponadto wzór zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym i pojazdem przewożącym wartości pieniężne.
Wyniki zdawalności
Egzamin państwowy na prawo jazdy to dla wielu kandydatów na kierowców koszmar, horror, stres wywołujący paraliż oraz amnezję. Dlaczego większość osób uczących się jeździć przez 30 lub więcej godzin nie jest w stanie zaprezentować na nim swoich umiejętności?
Improwizacja jak zamach stanu
O pierwszym wrażeniu powiedzieliśmy sobie poprzednio. Skoro więc mamy już za sobą te piętnaście decydujących sekund spotkania i cztery minuty rozmowy lub prezentacji, możemy odetchnąć z ulgą. Udało się przebrnąć przez najgorsze, teraz pójdzie już z górki. Ale pamiętajmy też: nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić, by zatrzeć złe wrażenie.
Dlaczego oni nie zdają?
Zaczynamy serię artykułów dotyczących najczęstszych powodów niezdania egzaminu na prawo jazdy. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, i jak sobie z tym radzić.
Jak szkolić na motocyklu
W poprzednich numerach „Szkoły Jazdy” pisałem o tym, jak szkolić motocyklistów ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, A1, A2 czy AM. Odnosiłem się do zadań wykonywanych na placu manewrowym, prawideł techniki jazdy, a w ostatnim numerze poruszyłem moim zdaniem ważny problem, jakim jest jazda poza utwardzonymi drogami.
Podwójne karanie
Jak się okazuje, nasi dzielni twórcy prawa postanowili za pomocą ustawy o kierujących pojazdami ukarać po raz drugi nie tylko tych, którzy już prawo jazdy posiadali, ale także chcących się starać o rozszerzenie uprawnienia o nowe kategorie.
Tablice, pierwsza pomoc i wyspiarskie samochody
Tym razem przyjrzymy się sprawie tablic poglądowych w ośrodku szkolenia, zajęciom z pierwszej pomocy oraz rejestrowaniu samochodów z Wielkiej Brytanii.
Pół roku w bałaganie
Mija właśnie pierwsze półrocze obowiązywania nowej ustawy o kierujących.