Dzisiaj startuje platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Platforma UFG ma zadanie identyfikować przestępczość ubezpieczeniową. Głównym zadaniem UFG w dalszym ciągu jest wypłata odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych.

Członkowie UFG będą mieli darmowy dostęp do platformy. Do UFG należą wszystkie firmy sprzedające w naszym kraju polisy komunikacyjne.

Zadaniem platformy UFG jest wykrywanie oszustw ubezpieczeniowych. Być może nawet co dziesiąte roszczenie o odszkodowanie może być powiązane z przestępczością.

Platforma UFG posiada wbudowane techniki analityczne, które typować będą podejrzane wnioski i wypłaty o odszkodowania, które mogą pojawiać się w tym samym czasie w wielu firmach ubezpieczeniowych.

Dzięki wprowadzeniu UFG ma spaść przestępczość ubezpieczeniowa. Skorzystają na tym z pewnością firmy ubezpieczeniowe oraz i ich klienci.

UFG zawiera:

• 450 milionów rekordów informacji o umowach OC i AC,
  • informacje o aktywnych OC dla 24 milionów pojazdów

10 tysięcy przestępstw ubezpieczeniowych w 2017 roku zostało wykrytych na łączną kwotę około 140 milionów złotych

Nie daj się upolować UFG to także portal wiedzy dla kierowców. Jednym z kluczowych działań UFG jest także edukacja kierowców i przestrzeganie ich przed próbą wyłudzenia odszkodowań. Na stronie możemy także sprawdzić czy konkretne auto posiada ubezpieczenie OC – wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub vin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć klikając tutaj.

Platforma UFG powstawała niemalże dwa lata. Koszt projektu wyniósł 36 milionów złotych. UFG został współfinansowany także ze środków Unii Europejskiej.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.