Droższe OC? Ubezpieczyciele i eksperci nie są zgodni.

Branżowi eksperci ostrzegają, że wzrost o 4,2% sum gwarancyjnych OC komunikacyjnego od 01 stycznia 2019 może wpłynąć na podwyżki stawek dla kierowców. Polska Izba Ubezpieczeń i ubezpieczyciele uspokajają.

• Podwyżka wynika z zaleceń europejskich: UE zdecydowała o podwyższeniu ze względu na poziom inflacji.

Firmy ubezpieczeniowe uspokajają, że wzrost kwoty maksymalnego odszkodowania (właśnie sumy gwarancyjnej), które może być wypłacone z ubezpieczenia OC  nie ma automatycznego przełożenia na ceny polis.  Ubezpieczyciele przywołują oczywisty fakt, że suma wypłacanego odszkodowania bardzo rzadko dorównuje kwocie maksymalnej: zwykle w przypadku kolizji i wypadków jest wielokrotnie niższa.

„Cały rok 2018 r. to wyhamowywanie wzrostu składki w ubezpieczeniach obowiązkowych OC. W tej chwili nie toczą się prace nad regulacjami, które mogłyby w sposób nagły zwiększyć koszty odszkodowań i świadczeń. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo nagłego wzrostu cen” – mówi Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Z drugiej strony jednak eksperci wskazują, że od kilku lat rośnie suma wypłacanych odszkodowań. I przewidują stopniowy, choć rzeczywiście niewielki, wzrost cen polis. Polska Izba Ubezpieczeń, w swoim najnowszym raporcie za III kwartał 2018 podaje, że

• średnia wartość likwidowanej szkody komunikacyjnej wyniosła  7428 zł  (3% wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku)
  • wzrosła także łączna kwota odszkodowań i świadczeń wypłacanych z OC (6,6 mld zł): w III kwartale ten wzrost jest bardzo wyraźnie zauważalny: 4,2%

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń, prnews.pl, forsal.pl

2 komentarze do “Droższe OC? Ubezpieczyciele i eksperci nie są zgodni.”

1. Pingback: ซื้อหวยออนไลน์

2. Pingback: พรมปูพื้นรถยนต์