30 czerwca, 2016

prędkościomierz

Krótsza kara za szybką jazdę?

Od 18 maja ubiegłego roku za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy nawet na sześć miesięcy. W mediach pojawiły się jednak doniesienia, że luka w prawie pozwala na szybsze odzyskanie dokumentu.

Żelazne tematy

Od zawsze byłem zdecydowanym przeciwnikiem placu manewrowego. Nawet w obowiązującej do dzisiaj ograniczonej formie. Uważam, że popełniono w przeszłości błąd, który ciągle jeszcze przynosi negatywne skutki w procesie szkolenia i egzaminowania. Poświęcanie znacznej ilości czasu na ćwiczenie manewrów w cieplarnianych warunkach placu nie powoduje zwiększenia umiejętności bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym.

Motocyklista indywidualista

– Lubię jazdę na motocyklu dlatego, że mogę wtedy skupić się na sobie. Nie odbieram żadnych telefonów, nie myślę o rzeczach, na które w danej chwili nie mam ochoty. Jestem tylko ja, motor i droga – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” kucharz i restaurator Mateusz Gessler.

Spór o filię

W Stalowej Woli rozgorzał spór o to, czy w tym mieście powinna powstać filia tarnobrzeskiego WORD-u. Petycję w tej sprawie wystosowali lokalni działacze PO, przeciw jest były radny miejski, teraz poseł PiS – Rafał Weber. Takiemu rozwiązaniu nie byłby także przychylny Kamil Kalinka, dyrektor tarnobrzeskiego WORD-u.

Będzie taniej?

Przedstawiciele ośrodków szkolenia kierowców z Zielonej Góry i okolic chcieliby, żeby zmniejszeniu uległy koszty, które muszą ponosić osoby zdające na kategorię AM. Chodzi o obniżenie opłat za egzamin praktyczny, wydanie prawa jazdy oraz badania lekarskie. Ich zdaniem, zachęciłoby to kandydatów na kierowców do uzyskania tego najmniej obecnie popularnego uprawnienia.

kobieta pracująca z dokumentami

Dane osobowe, zgody i umowy powierzenia

W poprzednim artykule przybliżyłam temat ochrony danych w ośrodkach szkolenia kierowców. Celem tego tekstu jest z kolei zwrócenie uwagi na to, że ochrona danych osobowych nie polega tylko na rejestracji w GIODO, ale również konieczność uzyskania zgody na pewne działania marketingowe oraz konieczność zawierania tzw. umowy powierzenia.

Polska motoryzacją stoi

Mercedes przymierza się do wybudowania fabryki silników w Jaworze. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, umocni pozycję Polski na motoryzacyjnej mapie świata. Już teraz nie należy ona do słabych. Mimo że nie produkujemy samochodów osobowych pod własnymi markami, auta z polskim rodowodem jeżdżą w Chile, Japonii, Meksyku czy na Hawajach.

Jak poprawić bezpieczeństwo pieszego?

Należy zweryfikować istniejące przejścia dla pieszych pod względem widoczności w danym miejscu, ich usytuowania, a przede wszystkim liczby. Moim zdaniem, jest ich zbyt dużo, a często wykonywane są niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Samo ograniczenie liczby przejść powinno poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Wszystko idzie zgodnie z planem

Z Ministerstwa Cyfryzacji płyną jednoznaczne sygnały, że nie ma obaw o kolejne przesunięcie terminu uruchomienia nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – Na chwilę obecną prace w ramach projektu CEPiK2.0 realizowane są zgodnie z harmonogramem. To oznacza, że planowane uruchomienie systemu nastąpi w styczniu 2017 r. – mówi rzecznik resortu Karol Manys.