23 grudnia, 2015

Co dalej?

W interesie wszystkich oczekujących na zwrot umożliwiający równy rozwój gospodarczy leży jak najszybsze wprowadzenie niezbędnych z naszego punktu widzenia zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Uważam, że nie tylko możemy, ale musimy to zrobić. Trzeba umieć wyciągać wnioski z popełnionych błędów. Pracować dalej, w innych okolicznościach gospodarczych i politycznych.

Ryszard Rembiszewski

Maluch, wskaźnik paliwa i… sześć liczb

Egzamin na prawo jazdy zdał już wieku szesnastu lat. Jego pierwszym samochodem była dekawka, ale najwięcej wspomnień wywołują maluchy. Nie jest zarozumiały, dlatego nie uważa się za dobrego kierowcę. Gdy czasami do kontroli zatrzymuje go policja, funkcjonariusze proszą go o podanie sześciu liczb. O kim mowa? Bohaterem kolejnego wywiadu z cyklu „Jazda z gwiazdą” jest Ryszard Rembiszewski.

kobieta planująca

Od teorii do praktyki

Wszystkim instruktorom życzę pomyślności, powodzenia w rozwijaniu swoich OSK. Twórzmy profesjonalne firmy, nie bójmy się zmian, przyznawajmy się do błędów, a może wówczas nasza branża będzie ceniona, reprezentatywna i autorytatywna. Wierzę, że damy radę.

plac manewrowy

Zakładnicy instrukcji egzaminowania

– Instrukcja ubezwłasnowolnia egzaminatorów, którzy powinni mieć większą swobodę i możliwość oceny sytuacji. Przygotowane przez teoretyków wytyczne nie sprawdzają się w praktyce i nie są właściwym sitem – twierdzi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi oraz szef Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

Kiedy należy wymieniać opony? Radzą eksperci

Okazuje się, że lwia część polskich kierowców decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Często robią to jednak za późno. Zdarza się też, że sporo do życzenia pozostawia jakość opon, są zużyte do granic możliwości – oceniają mechanicy z sieci serwisowej Premio Opony – Autoserwis.

Nic nowego? Z pozoru!

Motoryzacja rozwija się skokowo. Niedawno kamieniami milowymi były turbodiesle z Common Railem, system ESP czy reflektory z diodowymi i laserowymi źródłami światła. Czy faktycznie wszystkie rozwiązania są nowe?

nauka jazdy

Wszystkie grzechy OSK

W swoim raporcie o systemie szkolenie i egzaminowana, NIK zarzuca ośrodkom szkolenia kierowców m.in. nierzetelne przygotowanie kandydatów na kierowców do egzaminu, braki w wyposażeniu pojazdów szkoleniowych oraz prowadzenie fikcyjnych egzaminów wewnętrznych.

Posłowie przegłosowali kolejną zmianę w ustawie o kierujących

Chodzi o nowelizację dotyczącą ustalania miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o prawo jazdy, a także likwidacji możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii A w wieku osiemnastu lat przez funkcjonariuszy straży pożarnej, korzystających z motocykla podczas wykonywania czynności służbowych. Jest to spóźniona inicjatywa, mająca na celu dostosowanie do regulacji unijnych i wyeliminowanie rozwiązań zakwestionowanych przez Komisję Europejską.